دادستان: پسران مغرور خود را “ارتش دونالد ترامپ” می دانستند

یک دادستان و دو وکیل مدافع استدلال پایانی خود را به هیئت منصفه واشنگتن دی سی ارائه کردند که وظیفه آنها تصمیم گیری در مورد اینکه آیا انریکه تاریو، دومینیک پزولا، زاخاری رل، جوزف بیگز و ایتان نوردین در چندین جنایت فدرال از جمله توطئه فتنه انگیز مجرم هستند یا خیر.

کانر مولرو، وزیر دادگستری، استدلال کرد که متهمان هموطنان را تحریک کردند اعضای راست افراطی Proud Boys به سمت خشونت در پیشروی تا 6 ژانویه و آنها را در آن روز هدایت کرد تا به ساختمان نمادین حمله کنند.
دونالد ترامپ به پسران مغرور گفت
دونالد ترامپ به پسران مغرور گفت که در مناظره ریاست جمهوری “کنار” باشند. (AP)

وکلای Nordean و Rehl مکرراً گفتند که انبوه شواهد فقط پیام‌های مبتذل و احمقانه از سوی موکلان آنها و خشونت از سوی دیگران در میان جمعیت در روز 6 ژانویه را نشان می‌دهد – هیچ یک از این موارد به عنوان توطئه فتنه‌انگیز اتهامی که موکلان آن‌ها به آن روبه‌رو هستند، نبود.

هر پنج متهم خود را بی گناه دانسته اند. انتظار می رود مذاکرات پایانی تا فردا ادامه یابد.

مولرو گفت: «بنیان‌گذاران این کشور برای ایجاد کشوری جنگیدند که در آن رهبر با اراده مردم انتخاب شود و قدرت به‌طور مسالمت‌آمیز و طبق یک روند قانونی تحویل داده شود. این متهمان خود را ارتش دونالد ترامپ می‌دانستند که برای حفظ رهبرشان در قدرت می‌جنگند، صرفنظر از اینکه قانون یا دادگاه‌ها در مورد آن چه می‌گویند.»

مولرو پیام‌ها و ویدئوهای بی‌شماری را به هیئت منصفه نشان داد که متهمان در هفته‌ها و ماه‌های قبل از حمله برای یکدیگر ارسال کرده بودند و خواستار خشونت علیه سیاستمداران، پلیس و چپ‌گرایان بودند و استدلال می‌کرد که این پنج مرد تشنه خشونت و سازماندهی برای اقدام بودند. “

پسران مغرور یک گروه تنفرآمیز راست افراطی هستند که با دونالد ترامپ مرتبط است.
پسران مغرور یک گروه تنفرآمیز راست افراطی هستند که با دونالد ترامپ مرتبط است. (سی ان ان)

مولرو گفت: “از نظر این متهمان، سیاست دیگر چیزی برای محل بحث یا اتاق رای گیری نبود. برای آنها، سیاست به معنای مبارزه فیزیکی واقعی، نبرد بین خیر و شر به معنای واقعی کلمه بود.”

او گفت: “کاپیتول از ابتدا کانون توجه بود.” “آنها به صورت روز روشن کردند که چرا آنجا بودند. این برای دیدن سخنرانی دونالد ترامپ نبود، برای محافظت از میهن پرستان نبود، قطعا برای اعتراض مسالمت آمیز نبود. آنها آنجا بودند تا تهدید کنند و در صورت لزوم از زور برای توقف استفاده کنند. تاییدیه انتخابات».

مولرو گفت که همزمان با آغاز حمله، چندین نفر از متهمان در شکستن موانع پلیس شرکت کردند، به یکدیگر علامت دادند و در لحظه حساسی که پلیس یک صف را در مقابل ساختمان کنگره برقرار کرد، مردان به جلو فشار آوردند.

مولرو با پخش کلیپ‌های صوتی هیئت منصفه افسران پلیس کنگره ایالات متحده که وحشت زده از آنها درخواست پشتیبان می‌کردند، گفت: «وقتی روند حکومت به شدت متوقف می‌شود، اینگونه به نظر می‌رسد. آن تماس‌های رادیویی صدا هستند. سنت 200 ساله انتقال مسالمت آمیز قدرت درهم شکسته است.»

وی افزود: خانم ها و آقایان این یک آبروریزی ملی بود، برای آنها این رسالت انجام شده بود، این کار را انجام داده بودند، گواهینامه را متوقف کرده بودند.

اعضای Proud Boys و دیگر تظاهرکنندگان جناح راست در طول تظاهراتی در پورتلند، اورگان، از روی پل هاثورن راهپیمایی کردند.
اعضای Proud Boys و دیگر تظاهرکنندگان جناح راست در طول تظاهراتی در پورتلند، اورگان، از روی پل هاثورن راهپیمایی کردند. (AP)

اما در روزهای پس از شورش، مولرو گفت و متهمان عصبانی شدند، بیشتر برای حفظ ترامپ در قدرت انجام نشد.

مولرو افزود: «آنها کوتاه آمدند. بنابراین اکنون آنها با عواقبی روبرو هستند.»

وکلای مدافع به اعضای هیئت منصفه گفتند که موکلان آنها هرگز برای حمله به ساختمان کنگره توطئه نکرده اند و دادستان ها را به دلیل تلاش برای اتصال مشتریان خود به ترامپ سرزنش کردند.

نیکلاس اسمیت، وکیل نوردین، استدلال کرد که دادستان‌ها فقط از ویدئوی بدنام مربوط به مرحله مناظره در سال 2020 استفاده کردند که در آن ترامپ به پسران مغرور گفت که «بایستند و کنار بایستند» تا هیئت منصفه را عصبانی کنند.

اسمیت گفت: «این بازی برای این بود که شما را به گونه‌ای که دوست نداشتن خود از یک سیاستمدار را با این که آیا این مردان مرتکب جرم شده‌اند اشتباه بگیرید. جنایات شخصی رئیس جمهور سابق هر چه که باشد، هیچ مدرکی دال بر توطئه آقای ترامپ با ایتان نوردین از سیاتل ندیده اید.

پلیس کنگره ایالات متحده، شورشگرانی را که قصد ورود به ساختمان کنگره را داشتند، عقب راند.
پلیس کنگره ایالات متحده، شورشگرانی را که قصد ورود به ساختمان کنگره را داشتند، عقب راند. (AP)

اسمیت گفت که پرونده دادستان “برای این طراحی شده است که شما از این مردان متنفر شوید و آنها را ترسو کنید” و اضافه کرد که بسیاری از اظهارات دادستانی مربوط به قبل از 6 ژانویه بود و ویدئوهایی از خشونت بین پسران مغرور و دیگران برای هیئت منصفه از گردهمایی های گذشته بلافاصله پس از انتخابات 2020 بودند.

اسمیت استدلال کرد که “صداهای بلند و صحنه های ترسناک و آشفته” از آن تجمعات، یک تاکتیک توسط دادستان ها بود. او گفت: “این طراحی شده بود تا شما از این مردان متنفر شوید و آنها را ترسو کنید.”

اسمیت و کارمن هرناندز، که نماینده رل است، استدلال کردند که هیچ پیام، ویدئو یا بیانیه‌ای از سوی متهمان وجود ندارد که طرح خاصی را برای توقف صدور گواهینامه کنگره برای انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 در 6 ژانویه ارائه کند.

هرناندز همچنین «کوهی از شواهد» را که دادستان‌ها نشان دادند تحریک‌آمیز بود، سرزنش کرد و گفت که «بسیاری از آن‌ها، به نظر فروتنانه من، ربطی به آقای رل نداشتند».

شورش، خشونت و مرگ پس از هجوم کاپیتول

کارمن با اشاره به پنج متهمی که در دادگاه نشسته بودند، گفت: “ما فکر می کنیم این افراد نژادپرست و جنسیت گرا هستند.” آنها می گویند، این آنها را گناهکار نمی کند.”

هرناندز گفت، دادستان‌ها به بیش از نیم میلیون پیام بین اعضای سازمان پسران مغرور، از جمله برخی از متهمان، نگاه کردند و «هیچ پیامی وجود ندارد که آنها نوشته باشند که قصد دارند ساختمان کنگره را ببندند و آن را پایین بیاورند. صحبت های سطل زباله زیادی وجود دارد … اما نه یک بار در 500000 پیام.”

هرناندز و اسمیت هر دو به اعضای هیئت منصفه گفتند که در حالی که مشتریانشان رفتار نامناسبی داشتند، هیچ یک از آنها به عنوان بخشی از یک طرح صریح برای خشونت در کاپیتول به واشنگتن دی سی نیامده بودند.

اسمیت گفت: «حتی یک لحظه هم بحث نمی‌کردیم که رفتن یک نفر به ساختمان کاپیتول نامناسب نیست، البته که اینطور بود. او بود.”

معترضان و آشوبگران ساختمان کنگره آمریکا را احاطه کرده اند.
معترضان و آشوبگران ساختمان کنگره آمریکا را احاطه کرده اند. (AP)
اینجا ثبت نام کنید برای دریافت خبرنامه های روزانه و هشدارهای اخبار فوری، مستقیماً به صندوق ورودی شما ارسال می شود.
پست جدید  10 تا از بهترین دکتر پروتز فک در تهران که باید بشناسید!