ایران می گوید اسرائیل دانشمند هسته ای نظامی را از راه دور كشته است

یک تاپ ایرانی مقام امنیتی روز دوشنبه متهم شد اسرائيل استفاده از “وسایل الکترونیکی” برای کشتن از راه دور دانشمندی که برنامه هسته ای نظامی جمهوری اسلامی را در دهه 2000 بنیان نهاد.

علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور ، در مراسم خاکسپاری برای محسن فخری زاده ، جایی که وزیر دفاع ایران به طور جداگانه قول داد که کار این مرد را “با سرعت و قدرت بیشتر” ادامه دهد ، این اظهار نظر را مطرح کرد.

اسرائیل ، که مدتهاست در دهه گذشته مظنون به کشتن دانشمندان هسته ای ایران بود ، از اظهار نظر در مورد حمله خودداری کرده است.

ایران
در این عکس که توسط وب سایت رسمی وزارت دفاع ایران منتشر شده است ، پرسنل نظامی تابوت خراشیده پرچم محسن فخری زاده ، دانشمندی را که روز جمعه کشته شد ، در یک مراسم خاکسپاری در تهران ، ایران ، 30 نوامبر 2020 ، حمل می کنند. مراسم تشییع جنازه فخری زاده ، که برنامه هسته ای نظامی خود را دو دهه پیش بنیان نهاد ، با وزیر دفاع جمهوری اسلامی قول داد که کار این مرد را “با سرعت بیشتر و قدرت بیشتر” ادامه دهد. (AP)

فخری زاده ریاست برنامه موسوم به AMAD ایران را برعهده داشت ، که اسرائیل و غرب ادعا می کردند یک عملیات نظامی با هدف امکان ساخت سلاح هسته ای است. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که “برنامه ساخت یافته” در سال 2003 پایان یافت. سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده با یک ارزیابی در گزارش 2007 موافقت کردند.

اسرائیل با اشاره به برنامه موشک های بالستیک تهران و تحقیقات در مورد سایر فن آوری ها ، اصرار دارد که ایران همچنان خواستار تولید سلاح هسته ای است. ایران مدتهاست که برنامه هسته ای خود را مسالمت آمیز حفظ کرده است.

اظهارات شمخانی ماجرای جمعه کشته شدن فخری زاده را به شدت تغییر می دهد. مقامات در ابتدا گفتند كه یك كامیون منفجر شد و سپس افراد مسلح با شلیك گلوله به سمت این دانشمند كشته شدند.

این عکس که توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر شده ، صحنه کشته شدن محسن فخری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت ، تهران ، ایران ، جمعه ، 27 نوامبر 2020 است.
این عکس که توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر شده ، صحنه کشته شدن محسن فخری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت ، تهران ، ایران ، جمعه ، 27 نوامبر 2020 است. (AP)
این عکس که توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر شده ، صحنه کشته شدن محسن فخری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت ، تهران ، ایران ، جمعه ، 27 نوامبر 2020 است.
این عکس که توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر شده ، صحنه کشته شدن محسن فخری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت ، تهران ، ایران ، جمعه ، 27 نوامبر 2020 است. (AP)

مطبوعات انگلیسی انگلیسی تلویزیون دولتی پیشتر گزارش داده بود که اسلحه ای که از صحنه حمله کشف شده دارای “آرم و مشخصات صنعت نظامی اسرائیل” است. کانال العربی زبان تلویزیون دولتی ، العالم ، ادعا کرد سلاح های استفاده شده “توسط ماهواره کنترل می شوند” ، ادعایی که روز یکشنبه توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز مطرح شد.

هیچ یک از رسانه ها بلافاصله شواهدی را در اثبات ادعاهای آنها ارائه نکردند.

در این تصویر که توسط وب سایت رسمی دفتر رهبر معظم ایران منتشر شده است ، محسن فخری زاده در ملاقات با رهبر آیت الله علی خامنه ای در تهران ، ایران ، 23 ژانویه 2019 نشسته است
در این تصویر که توسط وب سایت رسمی دفتر رهبر معظم ایران منتشر شده است ، محسن فخری زاده در ملاقات با رهبر آیت الله علی خامنه ای در تهران ، ایران ، 23 ژانویه 2019 نشسته است (AP)

شمخانی به تلویزیون دولتی گفت: “متأسفانه ، این عملیات یک عملیات بسیار پیچیده بود و با استفاده از دستگاه های الکترونیکی انجام شد.” “هیچ شخصی در سایت حضور نداشت.”

شمخانی همچنین گروه تبعیدی ایران مجاهدین خلق را به دلیل “داشتن نقشی در این امر” بدون جزئیات بیشتر مقصر دانست. مجاهدین خلق بلافاصله به درخواست نظر پاسخ ندادند.

خدمات روز دوشنبه برای فخری زاده با حضور مقاماتی از جمله ژنرال حسین سلامی ، رئیس سپاه پاسداران ، ژنرال اسماعیل قاآنی ، رهبر نیروی قدس سپاه پاسداران ، علی اکبر صاحعی ، رئیس برنامه هسته ای غیرنظامی و مامود علوی ، وزیر اطلاعات ، در بخش بیرونی وزارت دفاع ایران در تهران انجام شد. آنها جدا از یکدیگر می نشستند و به دلیل شیوع ویروس کرونا ماسک می زدند زیرا قاریان با تلاوت آهنگ هایی از قرآن و متون دینی را می خواندند.

ایران
در این عکس که توسط وب سایت رسمی وزارت دفاع ایران منتشر شده است ، پرسنل نظامی در نزدیکی تابوت پرچم دار محسن فخری زاده ، دانشمندی که روز جمعه کشته شد ، هنگام مراسم تشییع جنازه در تهران ، ایران ، 30 نوامبر ایستاده اند. فخری زاده ایران را تأسیس کرد برنامه هسته ای نظامی دو دهه پیش ، و وزیر دفاع جمهوری اسلامی قول داد که کار این مرد را “با سرعت بیشتر و قدرت بیشتر” ادامه دهد. (AP)

ژنرال امیر حاتمی وزیر دفاع پس از بوسیدن تابوت فخری زاده و قرار دادن پیشانی او در برابر آن سخنرانی کرد. وی گفت كه كشته شدن فخری زاده باعث می شود كه ایرانیان “با اتحاد ، قاطعیت بیشتری عمل كنند.”

حاتمی در اظهارنظرهایی که به طور زنده از تلویزیون دولتی پخش شد ، گفت: “برای ادامه مسیر شما ، ما با سرعت و قدرت بیشتری ادامه خواهیم داد.”

حاتمی همچنین با انتقاد از کشورهایی که قتل فخری زاده را محکوم نکرده اند ، هشدار داد: “این روزی شما را درگیر خواهد کرد.” یک شبه ، امارات متحده عربی ، که به تازگی به توافق عادی سازی با اسرائیل رسیده است ، بیانیه ای صادر کرد و “ترور فجیع” را محکوم کرد. امارات متحده عربی ، محل زندگی ابوظبی و دبی ، هشدار داد که “می تواند باعث درگیری بیشتر در منطقه شود.”

ایران
یک معترض یک پلاکارد ضد اسرائیلی هنگام تجمع مقابل وزارت امور خارجه ایران در تاریخ 28 نوامبر سال 2020 ، یک روز پس از کشته شدن محسن فخری زاده دانشمند ایرانی مرتبط با برنامه هسته ای این کشور توسط مهاجمان ناشناس در نزدیکی تهران در دست دارد. (AP)

سال گذشته ، امارات متحده عربی در میانه یک سری تشدید حوادث بین ایران و ایالات متحده قرار گرفت. امارات اگرچه مدت زیادی به برنامه هسته ای ایران مشکوک بود ، اما گفته است که می خواهد بحران را افزایش دهد. امارات متحده عربی تازه سرویس هوایی مسافران را به اسرائیل آغاز کرده و انتظار می رود اسرائیلی ها در روزهای آینده در کشور حنوکا تعطیلات خود را طی کنند.

حاتمی همچنین زرادخانه هسته ای ایالات متحده را – و ذخیره بمب های اتمی که مدتهاست به اسرائیل متهم شده بود – “خطرناکترین خطر علیه بشریت” خواند.

عزاداران بعداً فخری زاده را در حیاط مسجد امامزاده صالح در شمال تهران به خاک سپردند.

ایران
گروهی از معترضین ، تصاویر رئیس جمهور آمریكا ، دونالد ترامپ ، بالا ، و رئیس جمهور منتخب جو بایدن را در گردهمایی مقابل وزارت خارجه ایران در تاریخ 28 نوامبر سال 2020 ، یك روز پس از كشته شدن محسن فخری زاده ، دانشمند ایرانی مرتبط با برنامه هسته ای این کشور توسط مهاجمان ناشناخته در نزدیکی تهران. (AP)

– گزارش شده با آسوشیتدپرس