جک تکسیرا، 21 ساله، در پرونده افشای اسناد پنتاگون متهم شد

جک تکسیرا، یک خلبان 21 ساله با گارد ملی هوایی ماساچوست، برای اولین بار در دادگاه فدرال ظاهر شد. در بوستون صبح روز جمعه پس از دستگیری وی توسط اف بی آی در نورث دایتون، ماساچوست، روز پنجشنبه.

بر اساس اسناد اتهام، Teixeira دارای یک مجوز امنیتی فوق سری بود و ظاهراً شروع به ارسال اطلاعات آنلاین در مورد اسناد در دسامبر 2022 و عکس های اسناد در ژانویه کرد.

این تصویر که از ویدئوی ارائه شده توسط WCVB-TV تهیه شده است، جک تکسیرا را با تی شرت و شورت نشان می دهد که توسط ماموران تاکتیکی مسلح در روز پنجشنبه، 13 آوریل 2023، در داتون، ماساچوست بازداشت شده است.
جک تکسیرا، یک خلبان 21 ساله گارد ملی هوایی ماساچوست، روز جمعه برای اولین بار در دادگاه فدرال در بوستون حضور یافت. (WCVB-TV از طریق AP)

دستگیری Teixeira یک هفته پس از افشای اولیه عمومی مبنی بر اینکه مطالب طبقه بندی شده به صورت آنلاین برای یک گروه کوچک Discord، یک پلتفرم رسانه اجتماعی محبوب بین گیمرها، پست شده بود، صورت گرفت.

این اسناد، که برخی از آنها توسط CNN بررسی شده است، شامل طیف گسترده ای از اطلاعات بسیار محرمانه، از جمله استراق سمع متحدان و دشمنان کلیدی و ارزیابی های صریح در مورد وضعیت جنگ اوکراین.

چندین مقام آمریکایی به سی‌ان‌ان گفتند که تصور می‌شود تیکسیرا رئیس یک اتاق گفتگوی نامفهوم Discord است که فقط برای دعوت دعوت می‌شود، به نام Thug Shaker Central.

قاضی قاضی دیوید هنسی، تکسیرا را از اتهاماتی که با آن روبه رو است مطلع کرد و روز چهارشنبه جلسه بازداشت تیکسیرا را برنامه ریزی کرد. او تا آن زمان در بازداشت خواهد ماند. تکسیرا وارد یک درخواست رسمی نشد.

این تصویر که از ویدئوی ارائه شده توسط WCVB-TV تهیه شده است، جک تکسیرا را با تی شرت و شورت نشان می دهد که توسط ماموران تاکتیکی مسلح در روز پنجشنبه، 13 آوریل 2023، در داتون، ماساچوست بازداشت شده است.
این دادگاه پس از دستگیری وی توسط اف بی آی در نورث دایتون، ماساچوست، در روز پنجشنبه انجام شد. (WCVB-TV از طریق AP)

تکسیرا با پیراهن و شلوار برنزه از بازداشتگاه و همچنین چکمه های کوهنوردی وارد دادگاه شد. او با غل و زنجیر وارد دادگاه شد، هرچند قبل از اینکه پشت میز دفاع بنشیند، دستانش بسته نشده بود.

سالن دادگاه بوستون پر بود و سه نفر روی نیمکتی نشسته بودند که برای خانواده در نظر گرفته شده بود. وقتی تکسیرا وارد دادگاه شد، به اعضای خانواده اش نگاه نکرد.

تکسیرا در طول جلسه به آرامی صحبت کرد و در حالی که قاضی حقوقش را به عنوان یک متهم جنایی به او اطلاع داد، “بله” را زمزمه کرد.

با پایان یافتن جلسه، مردی در دادگاه فریاد زد: “دوستت دارم جک.” تکسیرا به عقب نگاه نکرد، اما پاسخ داد: “تو هم، بابا.”

مجوز فوق محرمانه از سال 2021

بر اساس این گزارش، Teixeira از سال 2021 دارای مجوز فوق سری است سوگندنامه جمعه بدون مهر و موم او همچنین “دسترسی محفظه ای حساس (SCI) به برنامه های بسیار طبقه بندی شده دیگر را حفظ کرد.” بسیاری از اسناد فاش شده که در سرور آنلاین Discord پست شده بودند، دارای علامت فوق سری بودند.
جک تکسیرا اولین حضور خود در دادگاه فدرال را در 14 آوریل پس از دستگیری در ارتباط با مجموعه اسناد محرمانه پنتاگون منتشر شده در رسانه های اجتماعی انجام می دهد.
تکسیرا در طول جلسه به آرامی صحبت کرد و در حالی که قاضی حقوقش را به عنوان یک متهم جنایی به او اطلاع داد، “بله” را زمزمه کرد. (اینستاگرام از طریق CNN)

در این سوگندنامه آمده است که حداقل یکی از اسنادی که ظاهراً پست کرده بود به دلیل استخدام در گارد ملی هوایی در دسترس او بود.

به گفته یکی از کاربران Discord که توسط FBI مصاحبه شده است، Teixeira در دسامبر 2022 شروع به ارسال اطلاعات بر اساس سوگندنامه کرد و شروع به ارسال عکس های اسناد در حدود ژانویه 2023 کرد.

فرد ناشناس که با اف‌بی‌آی صحبت می‌کرد، گفت که تیکسیرا به او گفته که نگران انجام رونویسی در محل کار است، بنابراین «او شروع به بردن اسناد به محل اقامتش و عکاسی از آنها کرد».

Teixeira همچنین در تاریخ 6 آوریل، زمانی که گزارش‌هایی مبنی بر انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده در فضای مجازی منتشر شد، یک پایگاه داده طبقه‌بندی شده دولتی را برای کلمه “نشت” جستجو کرد.

بر این اساس، دلایلی وجود دارد که باور کنیم TEIXEIRA به دنبال گزارش های طبقه بندی شده در مورد ارزیابی جامعه اطلاعاتی ایالات متحده از هویت فردی است که اطلاعات محرمانه دفاع ملی را مخابره کرده است تا شامل سند دولتی شود.

یک خودروی پلیس فدرال در خارج از دادگاه منطقه ای ایالات متحده در بوستون، ماساچوست، جمعه، 14 آوریل 2023 پارک شده است، زیرا جک تکسیرا، گارد ملی هوایی ماساچوست، پس از متهم شدن به افشای اسناد نظامی بسیار طبقه بندی شده، برای جلسه اولیه ظاهر می شود.
یک خودروی پلیس فدرال در خارج از دادگاه منطقه ای ایالات متحده در بوستون، ماساچوست، جمعه، 14 آوریل 2023 پارک شده است، زیرا جک تکسیرا، گارد ملی هوایی ماساچوست، پس از متهم شدن به افشای اسناد نظامی بسیار طبقه بندی شده، برای جلسه اولیه ظاهر می شود. (AP Photo/Mark Pratt)

محققان با شواهد جمع‌آوری شده پس از کشف اسناد طبقه‌بندی شده آنلاین، اعضای بالقوه گروه چت را محدود کردند.

به گفته یک منبع آگاه در دولت آمریکا، تکسیرا حداقل چند روز قبل از دستگیری توسط FBI در روز پنجشنبه تحت نظر بود.

چهار کاربر Discord فعال در یک اتاق گفتگوی متفاوت Discord که اسناد بعداً در آنجا ظاهر شد به CNN گفتند که اسناد شروع به پخش در Thug Shaker کردند. کاربر دیگری که در چت روم Thug Shaker بود به CNN گفت که پست‌های اصلی اسناد طبقه‌بندی شده را دیده‌اند اما از صحبت بیشتر در مورد آنها خودداری کردند.

دیسکورد، که نامش در سوگندنامه ذکر نشده است اما قبلاً توسط CNN شناسایی شده بود، روز چهارشنبه اطلاعاتی را در مورد حساب کاربری که ادعا می شود اسناد را ارسال کرده بود، به FBI داد.

در سوگندنامه آمده است که Teixeira از نام واقعی و آدرس خانه خود در North Dighton، ماساچوست برای اطلاعات صورتحساب مرتبط با حساب Discord خود استفاده کرده است.

در IT در گارد ملی هوایی کار می کرد

Teixeira یک هواپیمای درجه یک در گارد ملی هوایی ماساچوست بود و در آنجا به عنوان یک مقام پایین رتبه IT کار می کرد.

به گفته یک مقام دفاعی، Teixeria در نقش خود به عنوان مسافر سیستم های حمل و نقل سایبری، روی شبکه ای کار می کرد که اطلاعات بسیار طبقه بندی شده را حمل می کرد، به همین دلیل او به مجوز امنیتی نیاز داشت.

چندین همکلاسی سابق دبیرستانی از Teixeira روز پنجشنبه به CNN گفتند که او شیفته ارتش، اسلحه و جنگ بود. او گاهی اوقات به مدرسه لباس استتار می‌پوشید، «کتابی به اندازه فرهنگ لغت درباره اسلحه» به همراه داشت و به گونه‌ای رفتار می‌کرد که برخی از دانش‌آموزان را ناراحت می‌کرد.

بروک کلاترو که مدرسه راهنمایی و دبیرستان را با Teixeira گذراند، گفت: “بسیاری از مردم نسبت به او محتاط بودند.” او بیشتر فردی تنها بود و شیفتگی به جنگ و اسلحه باعث می‌شد او را برای بسیاری از مردم بدبین کند.»

طبق سوابق عمومی، Teixeira در حومه Providence، Rhode Island بزرگ شد. به گفته سرپرست منطقه مدرسه منطقه، او در دبیرستان دایتون-ریهوبوت تحصیل کرد، جایی که در سال 2020 فارغ التحصیل شد.

یکی دیگر از همکلاسی های سابقش گفت که تکسیرا به گونه ای رفتار نکرد که به سطحی برسد که «مردم احساس کنند نیاز به گزارش دادن او دارند»، اما «او مرا عصبی کرد».

همان دانش آموز گفت که شیفتگی او به ارتش را نوعی ناسیونالیسم آمریکایی می دانست و به همین دلیل از اتهامات علیه او شگفت زده شد. او گفت: “فکر نمی کردم او بتواند چنین کاری را انجام دهد.”

پیامدهای نشت همچنان ادامه دارد

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه گفت که پس از دستگیری تکسیرا، بازبینی دسترسی اطلاعاتی را هدایت می کند.

پنتاگون هنوز در حال انجام ارزیابی خسارت افشای مواد طبقه بندی شده است که می تواند به عنوان مدرکی علیه Teixeira استفاده شود.

به گفته یک مقام آمریکایی، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا که روز پنج‌شنبه در ایرلند به این بازداشت اشاره کرد، به‌طور منظم در جریان تحقیقات در هفته گذشته قرار گرفت.

یکی از مقامات گفت، بایدن همچنین به طور مرتب در مورد تلاش‌های مقامات ارشد خود برای تعامل با متحدانی که در محتوای اطلاعات فاش شده شناسایی شده‌اند یا با آنها ناآرام شده‌اند، آشنا می‌شد.

قبل از دستگیری در روز پنجشنبه، بایدن تأثیر اسناد فاش شده را کم اهمیت جلوه داد. او به خبرنگاران گفت: «نگرانم که این اتفاق افتاده است، اما هیچ چیز همزمانی وجود ندارد که بدانم پیامدهای بزرگی دارد.

اینجا ثبت نام کنید برای دریافت خبرنامه های روزانه و هشدارهای اخبار فوری، مستقیماً به صندوق ورودی شما ارسال می شود.